آفر تخصصی تور


» جاذبه های گردشگری - مسجد سلیمانیه استانبول

جاذبه های گردشگری - مسجد سلیمانیه استانبول

جاذبه های گردشگری - مسجد سلیمانیه استانبول

معرفی مسجد سلیمانیه ترکیه

مسجد سلیمانیه استانبول بر روی تپه‌ای دیدنی و در یکی از قدیمی ترین محله های شهر استانبول بنا شده است.

سلیمانیه هم مثل اغلب بناهای تاریخی موجود در شهر استانبول، از دوران امپراتوری عثمانیان به یادگار باقی مانده است. سلیمانیه از زیباترین، بهترین و دیدنی ترین مساجد موجود در شهر استانبول است. نکته‌ای که با اندکی گشت و گذار در این نیایشگاه متوجه می شوید این می باشد که خیلی از قسمتهای موجود در آن و همچنین مصالح به کار رفته در سلیمانیه جنبه‌ی نمادین داشته و هر کدام نماد موضوعی ویژه هستند.

مسجد سلیمانیه به فرمان سلطان سلیمان یکم که دهمین پادشاه عثمانیان بود ساخته شد تا نمایانگر فتوحات او باشد. با بازدید از این عبادتگاه متوجه خواهید شد که به واقع بنا لایق یک سلطان بزرگ است، از سقفهای مرتفع گرفته تا گنبد بزرگش همه و همه عظمت سلیمان را یادآوری می کنند.

سلیمانیه یکی از بزرگترین مساجد شهر استانبول و چه بسا کشور ترکیه به حساب می آید و به علت آن که لازم نیست هیچ گونه ورودی برای بازدید از مسجد پرداخت کنید، اغلب آژانسهای گردشگری ترک، تبلیغات گسترده‌ای روی بازدید از این مسجد انجام نمی دهند و به همین دلیل از چشم خیلی از گردشگران ایرانی جا می ماند.

رویایی ترین شهر برفی در جهان مطلب مرتبط رویایی ترین شهر برفی در جهان

تاریخچه مسجد سلیمانیه

این مسجد به گونه ای ساخته شد که هم باب میل سلطان سلیمان باشد و هم با معیارهای معمار سینان مشهور جور در بیاید. سلطان سلیمان عثمانی بین سالهای 1520-1566 قدرتمندترین شخص امپراتوری عثمانیان به شمار می رفت.

تاریخچه‌ی مسجد سلیمانیه همیشه با شادی و شکوه همراه نبود بلکه این بنا در سال 1660 دچار آتش سوزی گردید و خیلی از بخشهای آن ویران شد، بعد از آتش سوزی، مرمت بنا به دستور سلطان محمد به معماری به نام فوساتی واگذار شد. این مرمت معماری مسجد را به هم ریخت ولی هنوز هم سلیمانیه زیبا و دیدنی است.

تنها آتش سوزی نبود که آسیب زیادی به مسجد سلیمانیه رساند بلکه در جنگ جهانی اول هم از سلیمانیه به عنوان مکانی دفاعی استفاده کردند و همین موجب شد که مسجد سلیمانیه در سال 1956 به طور کامل تخریب شود.

سبک معماری مسجد سلیمانیه

این مسجد منظره ای به منطقه ی جذاب و تاریخی گلدن هور دارد. ۴ گلدسته ی این مسجد نشان می دهد که به فرمان یک پادشاه بنا شده است و دارای سبک معماری بیزانسی و اسلامی می باشد.

به دلیل روشن کردن فضای داخلی مسجد توسط ۲۷۵ شمع خیلی بزرگ هوای داخل مسجد برای تنفس کردن دودآلود می شد و معمار سینان برای برطرف کردن این مشکل اتاقکی در بالای درب ورودی طراحی کرد که نقش سیستم تهویه را ایفا می کند.

همچنین کانال های زیادی که در زیر زمین این مسجد قرار دارد علاوه بر امکان دسترسی به مخازن و آبهای زیر زمینی در خنک و مطبوع کردن هوای مسجد در تابستان و گرم کردن در زمستان خیلی کمک می کند.

مسجد سلیمانیه؛ عضوی از یک مجموعه بزرگ

مسجد سلیمانیه استانبول، مثل دیگر مسجدهای امپریالیستی ترکیه بخشی از یک مجموعه بزرگ می باشد. مدرسه‌ای برای آموزش تعالیم دینی، آشپزخانه‌ای برای عموم مردم، حمام عمومی، کاروانسرایی برای استراحت کردن مهمان‌ها و بیمارستان، از جمله قسمتهای مهم این مجموعه هستند. افرادی که سفر به استانبول را در پیش دارند، می‌توانند سری به مسجد سلطان سلیمان زده و از نزدیک این مجموعه بزرگ و شگفت‌انگیز را تماشا نمایند.

قسمت های مختلف سلیمانیه استانبول

مسجد در قدیم تنها مکانی برای نیایش نبود بلکه از قسمتهای گوناگونی تشکیل می شد و جایی برای انجام امور اجتماعی مردم به شمار می رفت. به همین دلیل سلیمانیه از بخشهای مختلفی تشکیل شده است که مهمترین آنها را برای شما معرفی می کنیم.

1-ورودی مسجد سلیمانیه

یکی از جالبترین قسمتهای سلیمانیه ورودی مجموعه است که اغلب مواقع تنها دو ورودی آن باز است که توریست‌ها از یکی از آنها داخل شده و از دیگری خارج می شوند. نکته‌ای که در آغاز ورود توجه را جلب می کند این است که قاب درها که از جنس سنگ مرمر هستند، در قسمت جای پا به گونه ای ساییده شده اند که گویا صاحبان این مسجد تنها یک پا داشته‌اند! به این معنا که جای پای راست روی قاب در ساییده شده است و در طرف چپ ساییده نشده که حاکی از این مسئله است که در آن موقع مردم معتقد بودند که بایستی با پای راست وارد مسجد شد.

2-مقبره های سلیمانیه

بعد از عبور از در ورودی چند قبر و یک گورستان کوچک را مشاهده خواهید کرد که از بین آنها مقبره خرم سلطان در بین ایرانیان از دیگران معروف تر است. خرم سلطان همسر سلطان سلیمان و یکی از قدرتمندترین بانوان دربار عثمانیان بود و اکنون شما می توانید پیکر او را در کنار مسجد سلطان سلیمان ببینید.

در این مکان مقبره‌ی دیگری هم پیکر سلطان سلیمان به همراه برادران او به چشم می خورند و با یک بازدید چند دقیقه‌ای می توانید همه آنها را مشاهده نمایید. لازم است بدانید که برای ورود به این مقبره ها بایستی حجاب داشته باشید و کفشهای خود را نیز از پا خارج کنید. در موقع ورود به مقبره‌ها به بازدیدکنندگان به طور رایگان روسری داده می شود. سایر قبرهایی که در محوطه این قسمت قرار دارند، درباریان و اقوامشان هستند.

3-محوطه مسجد سلیمانیه

از نکاتی که سلیمانیه را جالب کرده و به آن به نسبت ایاصوفیه برتری می بخشد، محوطه سرسبز آن می باشد. محوطه‌ی این مجموعه کاملا چمن کاری شده است و درختان سر به فلک کشیده‌ی زیبایی دارد و دورتا دور مسجد نیز پر از گلهای سرخ و خوشبو است.

4-مسجد سلیمانیه استانبول

بی شک مهمترین بخش سلیمانیه مسجد آن است، مسجد سلیمانیه دارای 1 گنبد با 27.5 متر می باشد و 10 بالکن وسیع هم دارد. فضای داخلی این مسجد نفستان را بند خواهد آورد زیرا از بزرگی و ظرافتی که در ساختش به کار رفته است، شگفت زده می شوید.

سلیمانیه هم مثل اغلب بناهای فاخر و جذابی که از دوران عثمانیان باقی مانده، ساخته دستان معمار سینان (مهمترین و معروف ترین معمار دوره عثمانی) است. بخش راز و نیاز مسجد دارای یک محراب عجیب و دیدنی است. محراب سلیمانیه دارای چند ستون است و آن را از نظر معماری به گونه‌ای ساخته‌اند که هنگامی که موذن در آن اذان گفته یا مکبر در آن صحبت نماید، صدایش در سراسر این سالن بزرگ می پیچد و همه نمازگزاران می توانند به راحتی صدای او را بشنوند.

در حال حاضر تمامی قسمت داخلی مسجد سلیمانیه فرش داشته و تمام نمازها در آن به طور جماعت برگزار می شود ولی گردشگرانی که قصد شرکت در نماز را ندارند، نمی‌توانند در آن زمان در قسمت اصلی حضور داشته باشند و اگر بخواهند در مکان بمانند بایستی با رعایت سکوت کامل در گوشه‌ای بنشینند تا نماز تمام شود. ناگفته نماند که لوسترهای این مسجد نیز جالب هستند و می توانند برای عکاسی سوژه های مناسبی باشند.

5-بناهای وابسته به مسجد سلیمانیه استانبول

در معماری اصطلاحی به عنوان "کلیه" وجود دارد که به بناهایی اطلاق می‌گردد که تحت یک مدیریت اصلی هستند و این موضوع برای مساجد به کار می‌رفته است. برای نمونه مسجد سلیمانیه دارای چند بنای دیگر مثل مدرسه، آشپزخانه، حمام ترکی و دارالشفا می باشد که نمام آنها تحت مدیریت نهاد واحد سلطان سلیمان بودند و به مجموعه‌ی این بناها کلیه گفته می شود.

در کنار مسجلد سلیمانیه و در درون این مجموعه یک کتابخانه هم وجود دارد که در گذشته از ان استفاده‌ی بیشتری می‌شد ولی اکنون بیشتر جنبه توریستی دارد. هر یک از قسمتهایی که نام بردیم ماجراهای زیادی داشته‌اند. برای نمونه بخشی در سلیمانیه وجود دارد که سلطان سلیمان، سنگ هر ستون آن را از یکی از مکانهایی که آن را فتح کرده بود، وارد کرد و به بنای محبوب خود افزود. یا در هر بخش اصلی، روی زمین سنگی دایره‌ای شکل و سیاه رنگ دیده می شود که مکان قرارگرفتن سلطان به همراه اسبش بوده است چون وی همیشه با اسبش وارد این مجموعه می شد.

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  فروش تجهیزات ویپ   |   مشاور ایرانی در لندن   |   تهران وکیل   |   گردشگری ارم بلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


راجع به اعداد رند اشتباه نکن! ✓ورود به کانال یوتیوب راجع به اعداد رند اشتباه نکن! ✓ورود به کانال یوتیوب مشاهده