بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» جاذبه های گردشگری - برج دختر استانبول

جاذبه های گردشگری - برج دختر استانبول

جاذبه های گردشگری - برج دختر استانبول

استانبول یکی از دیدنی‌ترین شهرهای توریستی تمام دنیا محسوب می‌گردد که خوشبختانه در نزدیکی کشورمان قرار دارد. این شهر زیبا دارای جاذبه‌های تفریحی، تاریخی و فرهنگی مختلفی می باشد و به همین دلیل طرفداران زیادی را جذب خود کرده است. آنقدر تنوع جاذبه‌های این شهر فراوان است که شاید طی یک سفر کوتاه، حتی نتوانید نیمی از آنها را نیز ببینید. ولی هر دفعه که به تنگه بسفر، این جاذبه طبیعی زیبا خیره می‌شوید، جزیره‌ای کوچک نگاه شما را به خود جذب می‌کند که برجی بسیار غریب در آن واقع شده است. این برج دیدنی و تاریخی، برج دختر استانبول نام دارد و یکی از زیباترین جاذبه‌های این شهر به حساب می‌آید.

چرا بازدید از برج دختر استانبول پیشنهاد می شود؟

یکی از شاخص ترین جاذبه های استانبول می باشد.

برای دیدن این برج بایستی سوار قایق شوید که می توانید از منظره دیدنی نهایت لذت را ببرید.

در رستوران بالای این برج می توانید به صرف غذا پرداخته و از منظره زیبای آن بهره مند شوید.

معرفی کامل برج دختر استانبول

برج دختر استانبول یکی از شاخص‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است که خیلی از گردشگران کنار آن حداقل یک دفعه عکس یادگاری گرفته‌اند. قدمت این برج بیشتر از هزار سال است و تاریخچه ساخت آن به دوران حکومت بیزانس برمی‌گردد. یکی از مهم‌ترین علل جذابیت برج دختر استانبول، جزیره‌ای می باشد که در تمام طول این سال‌ها میزبان این برج افسانه‌ای بوده است. این جزیره در فاصله نسبتا اندکی از ساحل قرار دارد و با شنای سریع نیز می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد. ولی با این حال انگار به کل، از خاک استانبول فاصله گرفته؛ دقیقا شبیه به فردی است که در حضور جمعی بزرگ، تنها مانده و در خود فرو رفته است. به همین دلیل، غروب در کنار برج دختر منظره‌ای خیلی عاشقانه و البته غمگین را خلق می‌کند.

این برج در طی این هزار سال، داستان‌های بسیاری را به خود دیده است. در طول تاریخ، برج دختر کاربرد‌های مختلفی داشته است و از روش‌های متفاوتی به مردم ترکیه خدمت نموده است. این روزها هم که دیگر برج دختر دوران بازنشستگی خود را سپری می‌کند و جان خسته‌اش تبدیل به فضایی زیبا برای استراحت گردشگران و میل کردن یک غذای خوشمزه در منظره بی‌نظیر بسفر شده است. این برج تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است و افسانه‌های گوناگونی را در مورد آن روایت می‌کنند. افسانه‌هایی که بعضی از آنها آنقدر جذاب و شنیدنی هستند که تمایل داریم در ذهن‌مان به آنها جامه واقعیت بپوشانیم و سعی می‌کنیم به صورت یک داستان واقعی آنها را مجسم نماییم.

اسامی برج دختر استانبول

این برج زیبا الهام بخش شاعران، نویسندگان و نقاش های بسیاری در گذشته و حال است. در طول تاریخ دستخوش تحولات بسیاری شده و ظاهرش تغییر کرده است. اسامی زیادی هم بر این برج گذاشته اند. بعضی از آنها عبارت هستند از آدکلا (به معنای قلعه ی کوچک)، لیندروس و دامالیس. در میان ین مردم استانبول به نام های برج لئاندر (Leander’s Tower) و کیز کوله سی (kizkulesi) به معنای برج دختر مشهور است.

افسانه های برج دختر استانبول

داستان ها و افسانه های زیبا و عجیبی را به این برج نسبت داده اند که اکثر آنها عاشقانه است. یکی از این افسانه ها قصه دختر زیبای پادشاه را می گوید که جشن تولد 18 سالگی اش را در این برج برگزار می کند. جشن تولد خیلی شاد و با شکوه برگزار می شود ولی از میان میوه ها ماری سمی بیرون می آید و دختر پادشاه را نیش می زند و موجب مرگ او می شود.

نقل دیگر داستان اینگونه است که پادشاهی در قدیم حکمرانی می کرد که تنها یک دختر داشت و طالع بین ها به وی گفتند که دخترت با نیش یک مار از دنیا خواهد رفت. پادشاه برای در امان ماندن دخترش این برج را برای وی می سازد و دختر را با مراقبت کامل در آن نگه می داشت تا موقعی که تولد 18 سالگی دختر می رسد و ماری از طربق یکی از جعبه های میوه داخل قلعه می شود و دختر جوان را نیش می زند.

افسانه ی عاشقانه ای هم وجود دارد در این افسانه راهبه ای به نام هیرو در این برج زندگی می کرده است که جوانی به اسم لیندروس عاشق آن بود و شب ها به دیدارش می آمده است. هیرو برای اینکه در تاریکی شب راه را به وی نشان بدهد آتشی روشن می کرد. شبی طوفان آتش را از جزیره خارج کرد و موجب غرق شدن لیندروس عاشق در تنگه ی بسفر شد. هیروی راهبه هم پس از این اتفاق خود را در آبهای تنگه انداخت و به زندگی اش پایان داد.

یکی دیگر از افسانه های عاشقانه داستان یکی از بزرگان شهر به اسم باتال قاضی است که عاشق دختر حاکم مسیحی شهر می شود. حاکم اجازه ی ازدواج را نداده و دخترش را در قلعه زندانی می کند ولی باتال قاضی به جزیره حمله می کند و پس از ربودن دختر حاکم به شهری دور دست می گریزد.

معماری برج دختر استانبول

داماد ابراهیم پاشای نوشهری که یکی از معماران معروف و نامدار استانبول است، نمونه سنگی این بنا را بازسازی نمود که بعدا یک کیوسک شیشه ای و گنبد سرب اندود به آن اضافه گردید. امضای سلطان محمود دوم توسط خوشنویس معروف رحیم افندی روی سنگ مرمر حکاکی شد و فانوسی در سال ۱۸۵۷ بر روی آن نصب گردید و در سال ۱۹۲۰به یک سیستم روشنایی اتوماتیک مبدل شد. در بالای اتاق برج گنبدی سنگی وجود دارد که در مرکز آن میله ای مرتفع واقع شده است. با احتساب میله ارتفاع کلی برج به ۲۳ متر می رسد و بدنه آن از بتن ساخته شده است.

داخل برج دختر

تماشای این برج از سال 2000 میلادی برای عموم مردم امکان پذیر شده است. در طبقه ی همکف برج کافه ها و رستوران های خیلی مجللی قرار دارند که انواع غذاهای اصیل ترکی و بین المللی و مدیترانه ای در منوی آنها وجود دارد. قیمت غذا در این رستوران ها اندکی زیاد است ولی می توانید از نظر کیفیت و طعم غذا اطمینان کامل داشته باشید. در طبقات بالاتر چندین موزه تاریخی استانبول قرار دارند و برای ورود به آنها احتیاج به تهیه بلیت دارید.

موقعی که به تماشای برج دختر رفتید پس از بازدید از موزه های دیدنی آن در رستوران و کافه هایش خستگی را از تن به در کنید. رستوران ساحلی برج فضایی دیدنی دارد و در سه وعده غذای روزانه پذیرای میهمانان می باشد. بسیار مرسوم است در میان اهالی استانبول که مراسم عروسی خود را در این رستوران برگزار می کنند، ولی بهتر است پیش از رفتن به رستوران، رزرو کرده باشید.

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  گردشگری ارم بلاگ   |   فروش تجهیزات ویپ   |   مشاور ایرانی در لندن   |   تهران وکیل  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


آفر تخصصی تور آفر تخصصی تور مشاهده