آفر تخصصی تور

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» جاذبه های گردشگری - آرامگاه دانیال نبی (ع)

جاذبه های گردشگری - آرامگاه دانیال نبی (ع)

جاذبه های گردشگری - آرامگاه دانیال نبی (ع)

دانیال نبی یکی از پیامبران یهودی بود که گفته می‌شود در زمان هخامنشیان به سرزمین ایران مهاجرت نمود و شهرت وی به اندازه ای فراگیر شد که داریوش او را به وزارت خود انتخاب کرد. در مورد مکان مرگ این پیامبر روایت دقیقی در دست نیست. ولی اسناد تاریخی شهر کهن شوش را محل دفن وی می‌دانند. «مقبره‌ی دانیال نبی» امروز یکی از محبوب‌ترین مکان‌های زیارتی شهر شوش می باشد که به علت معماری متفاوت و زیبای گنبد خود بنای مذهبی منحصر به فردی به حساب می‌آید.

دانیال در باور ادیان ابراهیمی یکی از پیامبران بنی اسرائیل است. دانیال به زبان‌ عبری به معنای خدا حاکم من است می باشد. در سال ۶۵۵ قبل از میلاد او را به دربار پادشاه بابل به اسارت بردند. نخستین واقعه‌ای که سبب نفوذ دانیال نبی شد تعبیر خواب نبوکد نصر بود. بدین گونه ادعای پیغمبری کرد و مورد توجه آن پادشاه قرار گرفت. او به همراه عده‌ای از قوم یهود به ایران مهاجرت کرد و در شوش ساکن شد و در آنجا رحلت کرد. آرامگاه دانیال نبی در ساحل شرقی رودخانه شاوور و روبروی تپه ارگ واقع شده است. همچنین گنبدی مخروطی و پله‌ای دارد که نوع رایج گنبدهای منطقه شمال خوزستان می باشد. این بقعه در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر دزفول واقع شده و یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شمال خوزستان محسوب می گردد که در شهر شوش واقع شده است.

ساختمان آرامگاه دانیال نبی و زیبایی‌هایش

گنبد خرطومی‌ شکل سفید که از ساروج ساخته شده است، قطعا نظر شما را به خود جلب خواهد کرد؛ چون یکی از خاص‌ترین گنبد‌ها به شمار می‌آید. وسط حیاط حرم، حوضی گرد قرار گرفته که فواره‌ها بر جلوه آن می‌افزایند. دورتادور حیاط چندین طاق دیده می‌شود که در آن‌ها غرفه‌ها، کفشداری و دفتر آستانه قرار گرفته است.

رویایی ترین شهر برفی در جهان مطلب مرتبط رویایی ترین شهر برفی در جهان

ضریح چهارگوشه، که تماما با آیینه‌کاری و گچ‌کاری و کاشی‌های مرمر تزیین شده است، زیبایی این بنا را دوبرابر کرده و حس عرفانی و آرام‌بخشی را برای زائران تداعی می‌کند. حرم سه در مخصوص ورود زائرین دارد. پس از خروج از در شمالی، وارد بازارچه حرم می‌شوید که البسه سنتی عربی و سایر صنایع‌دستی خوزستان را می‌توان در آنجا پیدا نمود.

در کوچه‌‌پس‌کوچه‌های بازارچه، کتابخانه دانیال نبی (ع)، یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های عمومی شهر را هم می‌توان دید، که شامل دو قسمت خواهران و برادران است. این کتابخانه در دهه هفتاد خیلی پررفت‌وآمد بود که پس از احداث چندین کتابخانه دیگر در شهر از محبوبیت آن کم شد.

حرم دانیال نبی دو عباسیه برای نمازگزاران دارد. دو پارکینگ خصوصی و عمومی که در ضلع جنوبی حرم واقع شده و 24 ساعت قابل‌استفاده می باشند. خوب است که بدانید این بنا شهریورماه 1310 خورشیدی با شماره 51 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و هرساله گردشگران بسیاری را با مذهب و عقیده‌های متفاوت به‌سوی خود می‌کشاند.

آرامگاه دانیال نبی (ع) در کشورهای دیگر

یکی از نکات جالب‌توجه در مورد دانیال نبی (ع) این است که مقامات برخی از کشورها مثل ترکیه، مصر، عراق و شهر سمرقند در ازبکستان هم مدعی هستند که این پیامبر در خاک آن کشورها دفن شده است. مقبره‌ای به‌طول ۱۸ متر در سمرقند واقع شده که منتسب به دانیال نبی (ع) است. اهالی سمرقند معتقد هستند که تیمور، به‌هنگام بازگشت از شوش، قسمتی از پیکره دانیال را به این مکان آورده است تا مردمان سمرقند را از بلایای طبیعی حفظ نماید.

طویل‌بودن این مقبره به قدری عجیب است که موجب شده بازار شایعه‌ها و خرافه‌ها در میان اهالی سمرقند داغ شود؛ مثلا آن‌ها می‌گویند در این مقبره یک پا دفن شده است که هر سال مقداری رشد می‌کند!

قبر اصلی

قبر اصلی در زیر ضریح قرار دارد که برای عموم باز نمی باشد و تنها روز‌های خاصی از سال باز می‌شود. زیرزمین دارای دو ورودی است که اولی از در پارکینگ خصوصی و دومی از پشت ساختمان است. سردابی در آنجا وجود دارد که با چند پله به اتاقکی به طول و عرض هفت متر و ارتفاع ۱۸۰ سانتی‌متر می‌رسد. این اتاقک سقف ضربی کوهان‌شتری دارد و دقیقا زیر ضریح قرار گرفته است.

کف اتاق با بلوک سیمانی پوشیده شده و سنگ قبری در وسط آن وجود دارد که متعلق به دانیال نبی (ع) می باشد. جالب است بدانید که این بلوک‌های سیمانی قابلیت جابه‌جایی داشته و به‌هنگام برداشتن آن‌ها رودخانه شاوور هویدا می‌شود که در زیر بنا جریان دارد. در فصل زمستان که بارندگی زیاد می‌شود نیمی از مقبره را آب فرامی‌گیرد. از آنجاکه جنس بنا از ساروج می باشد آب به استحکام آن می‌افزاید. این آب برای خیلیها، از قداست خاصی برخوردار است.

مراسم‌ها در حرم دانیال نبی (ع)

قابل‌ذکر است که برگزاری مراسم در زیارتگاه دانیال نبی (ع) تنها مختص مسلمانان نیست و پیروان دیگر ادیان به‌خصوص یهودیان هم احترام ویژه‌ای برای این پیامبر قائل هستند. هرساله یهودیان ایران گرد هم آمده و طی مراسم خاصی به پیامبر خود ادای احترام می‌کنند. یکی از باشکوه‌ترین مراسم‌هایی که هر سال برگزار می‌شود همایش و پیاده‌روی روز اربعین حسینی می باشد.

در این روز مردم از جای‌جای استان خوزستان پیاده به طرف شوش و حرم دانیال نبی (ع) راهی می‌شوند و همچون پیاده‌روی اربعین در کشور عراق در تمام طول مسیر موکب‌ها و حسینیه‌های در حال خدمت به زائران هستند. این شور و اشتیاق مردمی که پیاده و با پای برهنه دارند، از جمله مشهور امام علی (ع) نشات گرفته است که می‌فرماید: هرکس برادرم دانیال را زیارت کند، مرا زیارت کرده است.

چند نکته درباره آرامگاه دانیال نبی (ع)

  1. ورودی آرامگاه دانیال نبی (ع) از سمت شرق است؛ مثل تمام کنیسه‌ها (محل عبادت یهودیان) در ایران؛
  2. دانیال نبی (ع) پیامبری از قوم یهود می باشد؛
  3. بعد از پیامبر اسلام، تنها پیامبر دفن‌شده رو به کعبه دانیال نبی (ع) است؛
  4. ساختمان و گنبد موزه آبادان، با کپی‌برداری از ساختار آرامگاه دانیال نبی (ع) بنا شده است؛
  5. از منطقه شوش، محل دفن این پیامبر بزرگوار، در کتاب مقدس یهودیان (تورات) با نام شوشان یاد شده و لقب سرزمین پاک و مقدس به آن داده شده است.

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  تهران وکیل   |   مشاور ایرانی در لندن   |   گردشگری ارم بلاگ   |   فروش تجهیزات ویپ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


راجع به اعداد رند اشتباه نکن! ✓ورود به کانال یوتیوب راجع به اعداد رند اشتباه نکن! ✓ورود به کانال یوتیوب مشاهده