آفر تخصصی تور


» جاذبه های گردشگری - کاخ ورسای پاریس

جاذبه های گردشگری - کاخ ورسای پاریس

جاذبه های گردشگری - کاخ ورسای پاریس

فرانسه جزو مشهورترین و جذاب ترین مقاصد گردشگری در اروپا به شمار می‌رود. این کشور آنقدر آشنا است که احتیاجی به تعریف کردن از آن نیست. فرانسه در اروپای غربی واقع شده و دارای آب و هوایی معتدل است. همین آب و هوای لطیف موجب جذب گردشگران زیادی به آن شده است. اگرچه مکان های دیدنی فرانسه خیلی متنوع و مشهور هستند؛ ولی در ادامه قصد داریم شما را با کاخ ورسای فرانسه آشنا کنیم؛ پس همراه ما باشید.

کاخ ورسای فرانسه 

کاخ ورسای Palace of Versailles بزرگترین کاخ سلطنتی دنیا است و در نزدیکی شهر پاریس قرار گرفته است. این کاخ از ساختمان های متعدد و زیبایی تشکیل شده است. در محوطه‌ی این کاخ بزرگ دریاچه‌ی مصنوعی زیبا و چندین آبنمای بزرگ قرار دارد. مهمترین قسمت کاخ تالارهای آن می باشد که آینه مشهورترین آنها به شمار می آید. در حال حاضر این بنا جزء فهرست جهانی یونسکو است و گردشگران می توانند به عنوان یک موزه از آن بازدید کنند. تالار اپرای این قصر هم خیلی زیباست و می توان گفت که در بین ساختمان های سبک اروپایی بی نظیر است. آمارها نشان می دهند که هر سال به صورت متوسط 7.5 میلیون نفر از کاخ ورسای بازدید می کنند.

چه زمانی از کاخ ورسای بازدید کنیم؟

در همه فصل ها می توانید از این مجموعه بی نظیر بازدید نمایید، ولی باغ های اطراف این کاخ در فصل های بهار و تابستان در بهترین حالت خود می باشند. در نظر داشته باشید که ساختمان ‌های کاخ در روزهای دوشنبه تعطیل هستند، ولی دسترسی به باغ ‌ها همه روزه وجود دارد. بهتر است بازدیدتان از این کاخ را در روز ملی فرانسه انجام دهید تا با مراسم آتش بازی سرگرم شوید.

کاخ تاریخی فرانسه را بیشتر بشناسیم

بهترین هتل های لوکس جدید در سراسر جهان مطلب مرتبط بهترین هتل های لوکس جدید در سراسر جهان

از کاخ ورسای می‌توان به عنوان یکی از بناهای شکوهمند فرانسه یاد کرد که در شهر ورسای و 16 کیلومتری جنوب غربی پاریس قرار گرفته است. به اینجا کاخ تاریخی فرانسه می‌گویند زیرا محل زندگی خانواده‌ سلطنتی بوده است. شهر ورسای پیش از ساخت این کاخ از اهمیتی فوق‌العاده‌ای برخوردار نبود و مانند بقیه شهرهای معمولی فرانسه به حساب می‌آمد.

ورود خانواده سلطنتی به این شهر در سال 1682 بود که موجب شد ورسای از سایر شهرهای فرانسه فاصله بگیرد. در حقیقت آمدن خانواده‌ سلطنتی به این شهر و سکونت آنها در کاخ ورسای موجب رونق چشمگیر شهر ورسای شد. تا موقعی که انقلاب فرانسه در سال ۱۷۸۹ رخ داد، ورسای با بیشتر از ۶۰ هزار نفر جمعیتی که پیدا کرده بود، به یکی از مراکز مهم و بزرگ شهری در فرانسه مبدل شد.

کاخ مساحتی در حدود ۲۰۱۴ هکتار دارد و به آن لقب بزرگ‌ترین قلمرو دنیا را داده‌اند. مساحت زیربنای ساختمان ورسای هم معادل با ۶۷ هزار متر مربع می باشد. گفتنی است کاخ تاریخی ورسای دارای معماری بسیار باشکوه است که در کنار آن پیشینه‌ای بزرگ دارد و همین دو عامل موجب شده است که توجه مردم عادی و مورخان نقاط گوناگون جهان به این کاخ جلب شود.

موقعیت مکانی کاخ ورسای جاست؟

ورسای منطقه‌ای است که حاصلخیزی زمین‌های آن افراد زیادی را به سکونت در این شهر مشتاق می‌کند. در گذشته هم به همین دلیل بود که توجه پادشاهان فرانسوی به سمت ورسای جلب شد. لویی سیزدهم زمینی را که کاخ ورسای در آن احداث شده، خریداری نمود، در آن اقامتگاهی ساخت که تنها گاهی به آن جا سفر کند و به شکار بپردازد.

در آن هنگام، بیشتر زمین‌های اطراف ورسای خالی از سکنه بود و همین امر موجب زیاد شدن تعداد حیوانات وحشی در این مناطق شده بود. این موضوع در کنار حاصلخیزی زمین‌ها موجب شد تا نظر لویی سیزدهم به این منطقه برای شکار جلب شود. این گونه بود که تا انتهای حکومت لویی سیزدهم این مکان شکارگاه و تفریحگاه باقی ماند؛ ولی جانشین لویی سیزدهم، یعنی لویی چهاردهم اقدام به ساخت کاخ ورسای نمود و در سالیان آخر عمر وی بود که ساخت این کاخ باشکوه به پایان رسید.

کاخ بزرگ ورسای به دو قسمت جنوبی و شمالی تقسیم می‌شد و متشکل از ساختمان‌های زیادی بود که در آن زمان یک پدیده خارق‌العاده به حساب می‌آمد. هدف اصلی از ساخت این کاخ باشکوه نشان دادن قدرت پادشاه بود.

در کنار ساختمان‌های کاخ تاریخی ورسای تعدادی باغ وسیع و زیبا هم در قسمت غربی کاخ ساخته شدند و برای ساخت تمامی باغ‌ها از طرح و شکل مشخصی پیروی شده است. برای مثال یکی از باغ‌ها به شکل ستاره ساخته شده است که جلوه‌ی زیبایی به این کاخ داده است. همچنین گردشگران زیادی را به سوی خود روانه کرده است. برای تزئین باغ‌ها از مجسمه و آب‌نماهایی استفاده گردیده است که به وسیله یک سیستم هیدرولیکی آب را با فشار به بالا می‌فرستادند.

باغ‌های این کاخ از بزرگ‌ترین باغ‌های دنیا به حساب می‌آیند؛ زیرا مساحتی در حدود 2000 هکتار را در بر می‌گیرند. جالب است بدانید سالانه ۲۱۰ هزار گل و ۲۰۰ هزار درخت در این باغ‌ها کاشته می‌شود و در سال ۱۹۷۹ نام این باغ‌ها در کنار کاخ ورسای در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت گردید.

باغ‌های کاخ تاریخی ورسای طراحی هندسی زیبایی دارند. درختان در صفوف منظم و پیاده‌روهای آن خیلی زیبا هستند. حوضچه‌ها و کانال‌های آب این باغ هم از دیگر علل شهرتش هستند. البته بیشتر از هر چیز دیگری آب‌نماهای باغ نظر گردشگران را به خود جلب می‌کنند. گفتنی است که مجموعا ۵۰ آب‌نما با 620 فواره در باغ‌های کاخ ورسای وجود دارند که به منظور سرگرم کردن مهمانان در این باغ‌ها ساخته شده‌اند. جالب است بدانید هم اکنون هم خیلی از این فواره‌ها از همان سیستم‌های هیدرولیکی قدیمی استفاده می‌کنند که به دستور خاندان سلطنتی ساخته شده بودند.

در قسمت غربی باغ، کانال آب بزرگی را ساخته بودند که طولی تقریبا معادل با ۱٫۶ کیلومتر داشت و از آن، غالبا برای نشان دادن ادوات نیروی دریایی فرانسه استفاده می‌کردند و به گونه‌ای قدرت‌نمایی هم به شمار می‌آمد. به ‌علاوه در این کانال قایق‌های پارویی مخصوصی هم قرار داده شده بود.

لویی چهاردهم در واقع این کاخ را ساخت تا اقتدار و قدرت‌نمایی خود را در بین دولت‌های دیگر به رخ بکشد و تجمل‌گرایی این کاخ به چشم همه حاکمان وقت بیاید. از همین رو هم بود که لویی چهاردهم تصمیم گرفت مرکز حکومت فرانسه را به ورسای منتقل نماید.

تالار آیینه‌های کاخ ورسای

یکی از معروفترین ساختمان‌های قصر ورسای تالار آینه‌ها نام داشت که هم اکنون هم پابرجاست و مکانی خیلی دیدنی از این کاخ به حساب می‌آید. این تالار از ۱۷ طاق بزرگ آینه‌کاری تشکیل شده است و مقابل هریک از این طاق‌ها، یک پنجره قرار دارد. در هر طاق ۲۱ قطعه آینه به کار رفته است و در مجموع ۳۵۷ قطعه آینه در تالار وجود دارد.

طول، عرض و ارتفاع تالار آینه‌ها به ترتیب معادل با ۷۳، ۱۰٫۵ و ۱۲٫۳ متر است. از جمله تزئینات تالار می‌شود به نقاشی‌های سقف و مجسمه‌های طلاکاری شده‌ کنار دیوارها اشاره نمود. یکی از زیبایی‌های قصر ورسای چندین چلچراغ شیشه‌ای است که در تالار موجود هستند و از سقف آویزان شده‌اند. این چلچراغ‌ها زیبایی تالار را دوبرابر کرده‌اند.

آگاهی از نحوه ساخت آنها در گذشته با آن امکانات اندک، شگفتی این تالار را بیشتر می‌کند. ممکن است تا حالا نامداران روشنایی کاخ ورسای را شنیده باشید. جالب است بدانید که درون تالار آینه‌ها در مراسم جشن‌های سلطنتی 20 هزار شمع روشن می‌کردند و تالار را به اندازه ای نورانی می‌کرد که این نام را برایش برگزیدند.

کلیساهای کاخ ورسای

به ‌طور کلی پنج کلیسا در فضای داخلی کاخ ورسای ساخته شده بودند که از بین آنها تنها یک کلیسا باقی مانده است و در واقع آخرین کلیسایی است که ساخته شده است. جالب است بدانید که این کلیسا در هنگام ساخت به نام لویی نهم فرانسه وقف شده است.

از ساختمان‌های دیگری که در قصر ورسای ساخته شده، می‌توانیم به آپارتمان‌های گراند پادشاه و ملکه اشاره نماییم. این آپارتمان‌ها شامل تعدادی سالن پی‌درپی هستند که جلسه‌های دربار و جلسات حکومتی در آن برگزار می‌گردید. علاوه بر آنها، آپارتمان‌های ملکه هستند که از تعدادی اتاق خصوصی و اتاق خواب طلایی ملکه تشکیل شده‌اند.

یک نکته جالب که خوب است بدانید این است که این اتاق‌ها یک در مخفی داشت که در واقع برای مواقع اضطراری ساخته شده بود؛ زیرا ممکن بود کاخ ورسای مورد حمله قرار گیرد. ماری آنتوانت آخرین ملکه‌ قبل از انقلاب فرانسه و همسر لویی شانزدهم، با استفاده از همین در مخفی توانست از دست انقلابیون پاریسی فرار کند.

سالن اپرای سلطنتی

سالن اپرای سلطنتی ورسای محل اصلی برگزاری نمایش‌های تئاتر و اپرای کاخ ورسای بود. طراحی این سالن خیلی خاص و شگفت‌انگیز بوده است و به عهده معمار مشهور فرانسوی، آنژ ژاک گابریل بود و به همین دلیل از آن با نام تئاترِ گابریل هم یاد می‌شود.

طراحی داخلی سالن به عهده آگوستین پاژو بود که تقریبا همه قسمت‌های فضای داخلی را با چوب کار کرده است. همچنین تلاش شده رنگی برای این سالن انتخاب شود که شبیه سنگ مرمر شوند. جالب است بدانید که این سالن از لحاظ ویژگی صداهای صوتی بسیار مناسب طراحی شده است و بخش اعظم این ویژگی به‌ دلیل استفاده از چوب در طراحی داخلی آن است. یکی از چیز‌های جالبی که خوب است به آن اشاره نماییم ظرفیت این سالن است. گفتنی است که ظرفیت سالن اپرای سلطنتی ورسای بیشتر از هفتصد نفر می باشد.

معماری و طراحی کاخ تاریخی ورسای

یکی از ویژگی‌های جالب و منحصر به فرد کاخ ورسای معماری منحصر به فرد آن می باشد. زیرا به گونه‌ای ساخته شده است که حتی متخصصان معماری امروزی هم آن را مثال زدنی می‌دانند. امروزه برخی از محققان و متخصص‌های تاریخ هنر معماری کاخ‌های ورسای و لوور را سبک معماری کلاسیک فرانسوی می‌دانند.

نکته‌ جالب توجه درباره قصر ورسای این است که تقریبا به هر کجا از آن نگاه کنیم، نماد چیزی را می‌بینیم. برای نمونه در تزیین سقف‌ها از تصاویر خدایان رومی استفاده شده است. به‌علاوه در جاهای مختلف کاخ نیز می‌توان حرف آغازین اسم پادشاه، «L» را مشاهده کرد که در نقش‌ و نگارهای گوناگون به‌گونه‌ای خاص لحاظ شده است. همه این‌ها به منظور یادآوری مداوم این نکته است که او پادشاه است و عنایت و لطف خداوند سرچشمه اصلی قدرت وی است.

دستاوردهای پادشاه در کاخ ورسای نگهداری می‌گردد که جلوه زیبایی به این کاخ بخشیده است و از این دستاوردها برای تزیین کاخ استفاده شده است. جالب است بدانید که جهت تزیین تالار آینه‌ها و سالن‌های «جنگ و صلح» مجاور آن از روایت تاریخ زندگی پادشاه استفاده شده است. برای نمونه در تالار آینه‌ها سی تابلو وجود دارد که روایت‌گر داستان‌هایی حماسی از دستاوردهای لویی چهاردهم هستند.

اگر بخواهیم به طور جزئی‌تر به آن اشاره نماییم در این روایت‌ها بر پیروزی پادشاه در نبردهای گوناگون اشاره خاص شده است. یکی از تصاویر جالبی که برای نمونه در آنجا می‌بینید مربوط به لویی چهاردهم است که در سال ۱۶۷۲ به همراه ارتش خود در حال عبور از رودخانه‌ راین است. لویی چهاردهم در این تصویر لباس رومی به تن دارد، موی بلندش از پشت سر، در جریان باد به حرکت در آمده است و نیزه‌ای در دست خود دارد که می‌خواهد آن را به طرف دشمنانش پرتاب نماید.

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  گردشگری ارم بلاگ   |   مشاور ایرانی در لندن   |   فروش تجهیزات ویپ   |   تهران وکیل  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


آفر تخصصی تور آفر تخصصی تور مشاهده