بازدید سایت خود را میلیونی کنید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» جاذبه های گردشگری - مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد استانبول

جاذبه های گردشگری - مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد استانبول

جاذبه های گردشگری - مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد امپراطوری سلطان احمد اول در مرکز استانبول قدیم مشرف به میدان اسب دوانی واقع شده است. گردشگران به مسجد سلطان احمد استانبول، مسجد آبی نیز می‌گویند چون که کاشی‌های داخل این مسجد به رنگ آبی کار شده‌اند و در نمای خارجی از این مسجد هیچ رنگ آبی مشاهده نمی‌شود. این بنای تماشایی یکی از جاذبه‌های گردشگری استانبول و از بهترین نمونه‌های مساجد از دوران امپراطوری عثمانی به حسای می‌آید. مسجد آبی شش مناره است و آبشاری از گنبدهای کوچک و بزرگ را دارا می باشد. در بیشتر مساجد مناره‌ها چهار، دو و یا یکی دیده می‌شوند ولی شش مناره‌ی این مسجد که از نماهای دورتر هم مشاهده می‌شوند از ویژگی‌های خاص مسجد سلطان احمد به حساب می‌آید. با پیاده‌روی به مدت انذکی از شمال مسجد به همتای آن یعنی ایا صوفیه خواهید رسید. ایا صوفیه از هزاران سال پیش که نامش به عنوان شاهکاری از معماری ذکر می‌گردد هدف ساخت مسجد سلطان احمد قرار گرفت. چون معماران مسجد سلطان احمد برای احترام گذاشتن به معماران ایا صوفیه این مسجد را بنا کردند. اهمیت ساخت این مسجد برای خود سلطان احمد هم خیلی بالا بود به گونه ای که گاهی در مراحل ساخت همراه معماران شرکت می‌کرد.

معرفی مسجد سلطان احمد

سلطان احمد یکی از خوش نام‌ترین پادشاهان عثمانی بود که نام وی را بر روی مسجدی در استانبول گذاشتند. این نیایشگاه امروزه به خاطر معماری فوق‌العاده‌اش به یکی از معروفترین مساجد استانبول و چه بسا ترکیه مبدل شده است. این عبادتگاه را با عنوان مسجد آبی هم می‌شناسند. این مسجد در محله‌ی سلطان احمد استانبول واقع شده است که یکی از گردشگرپذیرترین مناطق استانبول به حساب می‌آید. اگر به دیدار این نیایشگاه بروید از دوردست‌ها متوجه شکوه و بزرگی آن خواهید شد همچنین در بدو ورود با فرشی قرمزرنگ روبرو می‌شوید که به زیر پای نمازگزاران گسترانیده شده است و عابران را به ورود به مسجد سلطان احمد دعوت می‌کند.

تاریخ ساخت این مسجد را بین سالهای 1609 تا 1616 میلادی می‌دانند، درست همان دورانی که سلطان احمد یکم بر تخت پادشاهی عثمانیها نشسته بود. نکته‌ای که مسجد آبی را از سایر همتایانش متمایز کرده است چیزی نیست جز رنگ آبی که در کاشی‌کاری‌های دیوارهای داخلی بنا به چشم می‌خورند همچنین در موقع شب این عبادتگاه مزین می‌گردد به لامپ‌هایی آبی رنگ که نورشان جلوه‌ی مسجد سلطان احمد را دو برابر می‌کنند. مسجد فوق‌العاده‌ی سلطان احمد 6 مناره و 13 گنبد دارد که می‌توان ساعت‌ها به هریک از آنها خیره شد.

داخل مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد بخش‌های متنوعی دارد که ورود به آنها برای گردشگران آزاد است، که به طور خلاصه به شرح زیر می‌باشد:

رویایی ترین شهر برفی در جهان مطلب مرتبط رویایی ترین شهر برفی در جهان

1-محوطه مسجد

2-مدرسه سلطان احمد

3-آرامگاه

4-مکتب

5-عمارت مخصوص پادشاه

6-میدان یا محوطه اصلی

7-باغچه

8-بازار آراستا یا ادویه

9-وضوخانه

یکی از مهمترین قسمتهای اصلی مسجد آبی سالن نماز بزرگ آن است که دقیقا در زیر گنبد بزرگ مسجد قرار دارد. در این مکان فرش‌های دیدنی و پنجره‌های سنگی جلوه‌گری می‌کنند و در آن جهت قبله هم مشخص شده و می‌توانید نماز به جا بیاورید. همچنین توصیه می‌شود که زمانی را نیز به گشت و گذار در حیاط مسجد و عبور از ورودی‌های باشکوه آن اختصاص بدهید و فراموش نکنید که همه ورودی هایی که در ابتدا مشاهده می‌کنید شما را به سالن اصلی نماز نمی‌رسانند و لازم است مقداری به تابلوهای راهنما و صحبت‌های لیدرها توجه نمایید.

معماری مسجد آبی استانبول

بعضی گمان می‌کنند که مسجد آبی هم مانند ایاصوفیه در آغاز یک کلیسا بود و بعدها آن را به مسجد تغییر کاربری دادند ولی این تصور اشتباه است چون این مکان از ابتدا با هدف مسجد ساخته شد و نوع معماری آن به وضوح این مسئله را تصدیق می‌کند.

مسجد زیبای آبی دارای هشت مناره‌ی سربه فلک کشیده است و سیزده گنبد هم دارد که از میان آنها 5 گنبد اصلی و میانی هستند و 8 گنبد دیگر کوچک می‌باشند. معماران این عبادتگاه آن را بر اساس سبک معماری عثمانی بنا کردند ولی نباید از یاد برد که رد پای معماری بیزانتی هم در این بنا به چشم می‌خورد. دلیل این که سبک بیزانتی نیز به ساخت مسجد آبی راه یافت، وجود کلیسای ایاصوفیه در کنار آن بود که نماد شاخصی از معماری بیزانتی به شمار می‌آید. اگر بخواهیم با دقت بیشتری معماری مسجد سلطان احمد را بررسی نماییم، باید بگوییم که نمادهای معماری اسلامی هم در آن مشاهده می‌شود.

مسجد آبی آخرین عبادتگاهی است که در دوران امپراتوری عثمانی و بر اساس همین سبک معماری ساخته شد. اغلب صاحب نظران اعتقاد دارند که معماری عثمانی همان معماری سلجوقیان می باشد که به مرور توسعه یافت. این مسجد توسط معماری به نام محمد آقا صدفکار ساخته شد، او یکی از شاگردان معمار مشهور سینان بود که بناهای متعددی از او به یادگار مانده است.

معماری مسجد سلطان احمد استانبول خیلی گسترده است و نمی‌توان در اینجا به همه زوایای آن پرداخت ولی خوب است بدانید که کاشی‌کاری‌های این بنا شگفت‌انگیز است به صورتی که تنها 20000 سرامیک در بخش بالایی مسجد به کار رفته، 60 طرح لعابی در آن دیده می‌شود و 200 شیشه‌ی رنگی مسجد آبی را مزین کرده‌اند.

تاریخچه مسجد سلطان احمد استانبول

ماجرای ساخت مسجد آبی استانبول از آن جایی آغاز شد که سلطان احمد تصمیم گرفت مسجدی در استانبول بنا شود که لایق شان و مقام امپراتوری عثمانی باشد. این اولین مسجدی بود که پس از چهل سال در ترکیه به فرمان یک امپراتور قدرتمند ساخته می‌شد.

ساخت مسجد آبی در جوار بنای عظیم بیزانتی یعنی ایاصوفیه شروع شد. موقعیتی که برای ساخت این عبادتگاه انتخاب گردید به گونه‌ای بود که اگر از جنوب شهر به طرفش نگاه می‌کردند کاملا مشخص بود. این موضوع از نظر سیاسی هم مهم بود چون ایاصوفیه در آن موقع نماد اصلی امپراتوری طلبی یا همان امپریالیسم در استانبول بود. بد نیست بدانید که ساخت این مسجد از لحاظ بودجه با مشکلاتی مواجه شد که این موضوع عصبانیت و نارضایتی علما و دانشمندان زمان زا برانگیخت ولی با این وجود باز هم سازندگان این مسجد توانستند مسجدی خارق العاده خلق کنند که هنوز هم گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند.

اگر خواستید بروید، این‌ها را بدانید

با این که مسجد سلطان احمد یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین مکانهای دیدنی استانبول برای گردشگران است، ولی هنوز هم نقش اصلی خودش، یعنی عبادت، را دارد. این به این معنا است که مسجد در موقع برپایی نماز، دعا و یا هر مراسم مذهبی دیگر، اجازه ورود به گردشگران را نمی‌دهد.

همچنین اگر قصد دارید داخل مسجد را ببینید، بایستی پوشش مناسبی داشته باشید. اگر هم هیچ لباس دیگری همراه شما نیست، نگران نباشید؛ در ورودی مسجد، شال و در صورت لزوم، لباس‌های دیگر به عنوان امانت و به طور رایگان به شما داده می‌شود.

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  فروش تجهیزات ویپ   |   گردشگری ارم بلاگ   |   مشاور ایرانی در لندن   |   تهران وکیل  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


تبلیغات نامحدود افزایش بازدید و افزایش فروش تبلیغات نامحدود افزایش بازدید و افزایش فروش مشاهده