آفر تخصصی تور


» جاذبه های گردشگری - عمارت آصف وزیری یا خانه کرد سنندج

جاذبه های گردشگری - عمارت آصف وزیری یا خانه کرد سنندج

جاذبه های گردشگری - عمارت آصف وزیری یا خانه کرد سنندج

شهر دیدنی سنندج که به عنوان بهشت کوچک غرب کشور شناخته می شود در استان کردستان از کشور ایران در شمال غربی آن قرار گرفته است. سرسبزی و طراوت طبیعت سنندج شهره عام و خاص است. هر مسافری که از این شهر بازدید می کند بر خونگرمی و صفا و صمیمیت مردم آن گواهی می دهد. سوغاتی های سنندج از صنایع دستی گرفته تا خوراکی ها و شیرینی ها خیلی خواستنی است. غذاهای محلی سنندج واقعا خوشمزه و پرهوادار است. در کنار همه اینها سنندج پر از بناهای تاریخی و دیدنی و زیباست به گونه ای که هر اهل هنر و نیز هر شخص عادی را از دیدن خود خرسند می کند.

از جمله بناهای تاریخی سنندج که البته نماد فرهنگ و هنر و اصالت و هویت مردم کرد هم می باشد عمارت آصف می باشد که از آن به عنوان خانه ی کُرد یاد می شود و البته که نامی خیلی برازنده برای این مکان است. خانه کرد موزه ی مردم شناسی اقوام کرد و البته بزرگترین موزه ی مردم ‌شناسی در ایران می باشد که یک قوم خاص (قوم کرد) را معرفی می کند. در این خانه می توان با جنبه های گوناگونی از زندگی مردم کرد آشنا شد و از تماشای خود خانه و آنچه در آن قرار دارد نهایت لذت را برد.

عمارت آصف وزیری کجاست؟

عمارت آصف وزیری، یکی از زیباترین خانه‌های قدیمی و تاریخی در سنندج می باشد که با سبک معماری اسلامی در این شهر دیدنی خودنمایی می‌کند. این عمارت بی‌نظیر، جلوه‌ای از سه دوره تاریخی در ایران، یعنی دوره صفویه، قاجاریه و پهلوی است که می‌تواند اطلاعات بسیاری درباره تاریخ، معماری و دیگر ابعاد این سه دوره تاریخی ایران به دست آورید.

قسمت جالب توجهی که در عمارت آصف وزیری شهر سنندج وجود دارد، موزه مردم‌شناسی قوم کرد می باشد که به عنوان گنجینه‌ای ارزشمند از فرهنگ مردم کرد در این خانه قرار دارد. این خانه موزه بزرگ و با اهمیت، در حدود ۴ هزار متر مربع وسعت داشته و در گذشته متعلق به فردی به نام آصف خان دیوان بوده است. این خانه در سال ۱۳۷۵ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و می‌توان گفت بزرگترین موزه قومی است که ابعاد گوناگون از زندگی یک قوم را به نمایش گذاشته است.

اگر از جمله کسانی هستید که به خانه‌های تاریخی، معماری و مردم‌شناسی و تاریخ اقوام علاقه‌مند هستید در سفر به شهر سنندج، حتما از این عمارت دیدنی، بازدید نمایید.

معماری قاجاری؛ دوباره چند ایوان، دوباره اروسی!

در آغاز ورود، حیاطی بزرگ و مستطیلی شکل را می‌بینید. مرکز حیاط، درختان پر شاخ و برگ که سایه‌ای وسیع و چشم‌اندازی خاص ایجاد کرده‌اند را مقابل خود دارید. آن‌سوتر حوضی مستطیلی با فواره‌ای نسبتا کوچک و مساحتی نه‌چندان زیاد به چشم می‌خورد.

دو ایوان بنا اروسی‌های مسحورکننده‌ای در قلب خود دارند که به شما وعده یک بازدید جذاب را می‌دهند. ایوان بزرگ‌تر با دو ستون قدبرافراشته در گذر زمان هنوز پابرجا می باشد. حتی اشخاص غیرمتخصص در زمینه معماری هم در نگاه اول متوجه می‌شوند که این بخش مهم‌ترین بخش عمارت است. بخشی که احتمالا شاه‌نشین عمارت محسوب می‌شد. حیاط‌ها و درهای ورودی دیگر دورتادور حیاط هستند و هر یک بخش خاصی از موزه‌ را پوشش می‌دهند. در ادامه با این فضاها آشنا خواهید شد.

حمام عمارت

حمام عمارت در قسمت چپ خروجی دالان می باشد و نخستین فضایی که شما را به کنجکاوی برای تماشای بخش‌های دیگر دعوت می‌کند. راهرو‌های تودرتو و باریک، با ورودی‌ها و سقفی کوتاه کامل شده‌اند. این راهروها شما را به طرف فضای اصلی حمام، که شکل دایره‌‌ای و سکوهای بلند دارد پیش می‌برند. در این بخش همچنین ستون‌ و حوضی کوچک دیده می‌شوند.

سقف پر از نقش‌های متقارن هندسی می باشد که رنگ و بویی اسلیمی دارند. این فضا از طریق راهرویی دیگر به قسمت های پشتی حمام متصل می‌شود. قسمت پشتی این اتاق، خزینه واقع است که برای تماشای آن بایستی از سه پله با ارتفاع زیاد بالا رفت. در این حمام راهروها خیلی باریک است. به‌گونه‌ای که امکان عبور دو نفر کنار همدیگر فراهم نیست و احتمالا دلیل آن کمترین هدررفت گرما بوده است.

مردم‌شناسی؛ تصویری شفاف از زندگی شهری در قدیم

با خروج از حمام و ورود به در کناری، به قسمت مردم‌شناسی وارد می‌شوید. این موزه یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر سنندج است و تالارها و اتاق‌هایی تودرتو با ویترین‌های جذابی از آثار تاریخی و هنری را به‌ نمایش می‌گذارند. ولی جذاب‌ترین قسمت کل عمارت آصف وزیری از اینجا آغاز می‌شود؛ جایی که می‌توان با نگاه کردن به مجسمه‌ها و فضاها، حس و حال دوره‌های قدیمی‌تر شهر سنندج و بافت فرهنگی آن را دریابیم. با عبور از هر سالن با پلان‌های خاصی، مانند فضای خانواده‌ای زیر کرسی، اتاق خانواده‌ای در حال فرش‌بافی و چندین پلان دیگر مواجه می‌شوید. هر یک از این پلان‌ها با جزییات بالا و دقیق ساخته شده است. مجسمه‌ها نیز تا حدود زیادی از سیمایی قابل قبول بهره‌مند هستند.

سنندج مهد نازک‌کاری ایران

انتهای تالار نخست، آثار شگفت انگیزی از استاد علی‌اکبر بهزادیان، نازک‌کار برجسته سنندجی به نمایش درآمده است. ابداعات و طراحی‌های شگفت‌انگیزی که به چوب بی‌جان، زیبایی بی همتایی بخشیده و هر فرد شیفته هنری را مجذوب خود می‌کند. تخته‌نرد‌های نفیس، چوب سیگار، جاسیگاری، پایه قلم، چپق و ده‌ها دست‌ساخته دیگر را در این قسمت خواهید دید. انتهای این سالن، اروسی زیبایی قرار دارد که نور تند و زمخت خورشید را به رنگ‌هایی جذاب، لطیف و روح‌نواز در فضای کلی سالن مبدل کرده است.

حیاط کوچک اندرونی

فضایی نسبتا بسته است که با یک در دوتایی چوبی از حیاط اصلی جدا می‌گردد. این فضا حوض کوچک مرکزی دارد که محیطی جذاب و دنج را ایجاد نموده است. از ظاهر این قسمت مشخص است که بیشتر برای اقامت کودکان و زنان مقیم در عمارت ساخته شده؛ چون به‌خوبی فضای داخلی را از نگاه نامحرمان دور نگه می‌دارد.

اتاق خان

اتاقی کشیده با سقفی پر از گچبری‌های پرتراکم و جذاب اسلیمی است. تزیینات زیبای این اتاق، تفاوت آن را به خوبی با بقیه اتاق‌ها به رخ می‌کشد. نمای کلی اتاق با یک اروسی سه‌در بزرگ تکمیل شده است. یک اروسی با ارتفاع زیاد هم میان ایوان و اتاق خان قرار دارد.

داخل اتاق مجسمه‌هایی به نماد خان و خدمتکارانش به چشم می‌خورد که دارای جزییات قابل قبولی است. اروسی این اتاق، جذاب‌ترین قسمت از بنای خانه کرد است. ترکیبی روح‌افزا از چند رنگ که در حاشیه پنجره‌هایی بزرگ قرار دارند. کنار اتاق خان چندین سردیس بزرگ از اقشار گوناگون جامعه به نمایش درآمده است.

بخش معیشت

با عبور از ورودی بعدی که دور حیاط قرار دارد، به قسمت معیشت وارد می‌شوید. در این بخش هم مشاغل گوناگونی به کمک چندین پلان و مجسمه‌های مربوط به آن به نمایش درآمده‌اند. مشاغلی از فبیل آهنگری، کفش‌دوزی، پارچه‌بافی و دشک‌بافی را می‌بینید که نمادی از گذشته شهر هستند.

مطبخ

آخرین در شما را به حیاطی کوچک می‌برد. این حیاط حوض کوچکی در خود جای داده است و فضایی برای قرار دادن دیگ‌های بزرگ و وسایل مورد نیاز شست‌وشو بوده است. در این حیاط خیلی کوچک اتاقی وجود دارد که در حقیقت مطبخ اصلی است. در مطبخ طبق آداب و رسوم آن دوره، تنها مجسمه‌هایی از زنان در حال آشپزی به چشم می‌خورد. یک زن در حال نان پختن کنار تنور و زنی دیگر مشغول تکان دادن یک دیگ نه‌چندان بزرگ است. روی طاقچه هم کوزه‌ها و کفگیر‌های جالبی دیده می‌شود.

رستورانی در حیاط بیرونی

برای خروج از عمارت باید مجددا به همان دالان ورودی برگردید. دری کنار دالان وجود دارد که به‌خاطر روزنه بزرگ نور، توجه شما را به خود جلب می‌کند. این در، ورودی حیاط بیرونی عمارت است که با تیزهوشی خاصی به فضایی برای کسب درآمد مبدل شده است. این قسمت امروزه یک رستوران است که غذاهایی با کیفیت متوسط را می‌توانید از آن تهیه نمایید. تنها مزیت این رستوران فضای دیدنی و جذاب آن است.

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  فروش تجهیزات ویپ   |   مشاور ایرانی در لندن   |   گردشگری ارم بلاگ   |   تهران وکیل  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


راجع به اعداد رند اشتباه نکن! ✓ورود به کانال یوتیوب راجع به اعداد رند اشتباه نکن! ✓ورود به کانال یوتیوب مشاهده