معرفی منارجنبان اصفهان

» معرفی منارجنبان اصفهان

معرفی منارجنبان اصفهان

در جای جای دنیا عجایبی به چشم می خورد كه گاهی بهترین دانشمندان و محققین هم از فهم فلسفه آن ناتوان می باشند. در كشور ما هم در خیلی از نقاط گاهی یك بنای تاریخی و یا طبیعی به چشم می خورد كه جهانی از ابهامات و زیبایی ها را به ما نشان می دهد. خیلی از این ساخته ها، دست سازه هایی بوده است كه هنر و علم و صنعت را توسط پیشینیان به رخ ما می كشند. در این مطلب از بین این بناهای دیدنی و عجیب، شما را با ساختمانی منحصر به فرد و قابل تامل به نام "منار جنبان" در شهر و استان زیبای "اصفهان" آشنا می كنیم. شاید برای هر کدام از ما این پرسش پیش آمده باشد كه منار جنبان اصفهان چیست؟ در كجای اصفهان واقع شده ؟ به چه دوره ای باز می گردد؟ و ... .

اکثر ما یا به شهر اصفهان سفر كرده ایم و یا در مورد آن شنیده ایم. شهری دیدنی و تاریخی كه نمادی از علم و فرهنگ ایران زمین از گذشته تا به کنون را دارا می باشد. شهر "اصفهان" دنیایی از بهترین ها و خاص ترین ها در كشور است و جاذبه های گردشگری و مکانهای دیدنی زیادی دارد.

شهر تماشایی اصفهان با بناهای تاریخی عظیم و ارزشمندی که از دورانهای مختلف تاریخی در خود جای داده است، در زمره پربازدیدترین و معروفترین شهرهای ایران در بین مسافران و گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد. یکی از معروفترین مکان‌های دیدنی این شهر، بنای تاریخی منارجنبان می باشد که به جهت ویژگی‌های منحصر به فرد خود از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد

موقعیت جغرافیایی منارجنبان

بنای تاریخی منارجنبان در غرب اصفهان، به طرف نجف آباد و در خیابان آتشگاه قرار گرفته است. محلی که این بنا در آن واقع شده، در قدیم دهکده‌ای به نام کارلادان بوده است که در زمان فعلی جزء شهر اصفهان است و در نزدیکی محله‌ای به نام نصرآباد قرار دارد.

نگاهی به تاریخچه‌ی بنا

منارجنبان از بناهای تاریخی مربوط به قرن هشتم هجری قمری می باشد که بر روی مزار عارف و زاهدی به نام «عمو عبدالله کارلادانی» بنا شد. این سازه از یک ایوان و دو مناره تشکیل شده است. با توجه به تاریخ حک شده بر بالای سنگ قبر عمو عبدالله که در قسمت ایوان قرار دارد، زمان ساخت آن به سال ۷۱۶ هجری، یعنی اواخر سلطنت محمد خدابنده الجایتو، ایلخان مسلمان مغول بازمی‌گردد. با توجه به معماری مناره‌ها گفته شده که این بخش در اوایل سده دوازدهم هجری که همزمان با اواخر دوره‌ی صفویه بوده است، به ایوان اضافه شده است. منارجنبان در ۲۰ خرداد ۱۳۲۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

شهرت منارجنبان اصفهان از دیرباز به این دلیل بوده است که هر وقت یکی از مناره ‏های طرفین ایوان بنا را می ‏جنبانده ‏اند این حرکت به مناره دیگر نیز منتقل می ‏شده است. چگونگی این حرکت و انتقال آن به مناره دیگر – هر چند دیرگاهی تعجب خیلی از مردم و بازدیدکنندگان آن را بر می ‏انگیخته است – از دیدگاه صاحبنظران و کسانی که بر اموری چون معماری آگاهند، خیلی شگفت و غیر عادی نیست آنان بر این باور هستند که در همه بناهایی که چنین شکل و مناره هایی دارند حرکت هست و اگر در اینجا خیلی چشمگیرتر است علت آن باریکی و سبکی این مناره هاست و گرنه جهانگردان و سیاحان به مناره ‏ها و ساختمان هایی که به همین طریق می ‏جنبیده ‏اند در سایر نقاط دنیا اشاره کرده ‏اند.

ویژگی هایی كه منار جنبان "اصفهان" را متفاوت كرده است

"منار جنبان" اصفهان در نگاه نخست دو منار بلند در دو طرف مقبره ای كه مزار عارفی وارسته به نام "عمو عبدالله" در بین آن ها قرار گرفته است را نشان می دهد. اما وجه تمایز آن با دیگر منار ها در مناطق دیگر لرزان بودن این مناره ها می باشد. دو منار به ارتفاع حدود 17 متر با فاصله از یك دیگر واقع شده اند. به گونه ای كه با بالا رفتن از پله های مارپیچ یكی از مناره ها و وارد كردن ضربه به آن مناره، مناره دیگر هم به لرزه در می آید. با تكان دادن یكی از این مناره ها به راحتی تكان خوردن مناره دیگر و حتی تمام بنا قابل رویت می باشد. البته قابل ذكر است كه به علت تاریخی بودن و حفظ آثار ملی در حال حاضر بازدید كنندگان اجازه بالا رفتن تا بام این منار ها را ندارند و در فواصل زمانی معینی یكی از كاركنان این مكان كه آموزش لازم را برای ضربه زدن و فشار آوردن به اندازه كافی را دیده است این كار را انجام می دهد و گردشگران و توریستان به سادگی می توانند این تكان و حركت جذاب كه ساخته دست بشر است را به نظاره بنشینند.

كاشی های فیروزه ای

از دیگر زیبایی های این بنا كه توجه بینندگان را به خود جلب می كند كاشی كاری های زیبا و فیرزه ای رنگ سقف و دیواره های این بنا می باشد. سقف این بنا با ارتفاعی حدود 18 متر زیبایی و عظمت دو برابری را به این اثر تاریخی داده است. كاشی كاری های این سقف كه نشان از هنر زیبای ایرانی و آرامش مكان های مذهبی می باشد، به مانند دیگر بنا های شهر "اصفهان" به راستی نشانگر شهر فیروزه ها می باشد. اکثر كاشی كاری های این بنا با برش های هم شكل و چند ضلعی و به صورت مقارن هم می باشد كه همین توازن و تقارن، زیبایی این اثر را دو برابر كرده است.

دلیل تكان خوردن منار، بعد از تكان دادن منار مقابل

گاهی اوقات جوابی منطقی و یا حتی علمی برای یك پرسش و یا یك اتفاق به ذهن نمی رسد. "منارجنبان اصفهان" هم از جمله این پرسشها برای دانشمندان و معماران بوده است. بعد از سال ها تحقیق محققان دلیل راضی كننده ای برای این معماری و این ساخته دست بشر پیدا نكرده اند. تنها دلیل علمی كه البته دلیلی منطقی و قابل توجیه است، اشاره به علم فیزیك و مبحثی به نام "تشدید" می باشد. اگر به شکل ساده به توضیح آن بپردازیم این مبحث علمی در جواب به این ساخته دست بشر می گوید: اگر دو شی هم شكل، هم وزن، متقارن و موازی هم در حالتی ویژه و فاصله ای مشخص از همدیگر قرار بگیرند، می توانند بر هم تاثیر گذار باشند. ساخت چنین بنای باشکوهی توسط ایرانیان در سال های دور نشان از تدبیر و خرد مردمان این سرزمین كهن می باشد.

دیگر "منار جنبان" های قابل مقایسه با "منار جنبان اصفهان"

در گوشه گوشه دنیا منارهای زیادی وجود دارد. در داخل و خارج از كشور ما هم منار های جنبانی دیده شده است كه البته از مشهورترین آن ها "منار جنبان اصفهان" است. اگر به یكی دیگر از منار جنبان های خاص و بی بدیل در دنیا اشاره ای داشته باشیم، می شود به منار جنبان "خرانق" در نزدیكی شهر "اردكان" در استان یزد اشاره نمود. تنها منارجنبان تمام خشتی جهان كه از دوران ساسانیان به جای مانده است.


آخرین مطالب این وبلاگوبلاگ تبلیغاتیساخت وبلاگ تبلیغاتی
شعر عاشقانهشعر و غزل - مثنوی- اشعار ناب فارسی - اشعار عاشقانه
ساخت وبلاگ حرفه ایساخت وبلاگ حرفه ای رایگان
وگان - گیاه خواریبرنامه غذایی وگان ، گیاه خواری و خام گیاه خواری